Kış Bahçesi Dekorasyonu

Dekorasyon aslında’ süslemek’ anlamına gelir ve herkesin dekorasyonla ilgili gizli bir hayali vardır. Hani demez miyiz; kendi evimiz olunca, salon böyle olsun. Mutfak şöyle olsun. Duvarlar şu renk olsun diye. Bu hayaller aslında olmazsa olmazlardır. İnsanı gülümsetir ve düşündükçe keyif verir. Tabi dekorasyonu sadece evle sınırlamak yanlış olur. Dekorasyon yaşadığımız, çalıştığımız, zaman geçirdiğimiz her yerde yapılabilir. İnsan, arabasını, çalışma odasını hatta kitap raflarını bile dekore edebilir. Bu konuda eğitim almak isteyenler son yıllarda çok revaçta olan ‘süsleme ve dekoratif sanatlar’ bölümünde okuyabilirler. Bu uçsuz bucaksız sanatın en egzotik bölümlerinden biri de Kış bahçesi dekorasyonudur.

kış bahçesi dekorasyonuKış bahçesi dekorasyonu özellikle müstakil evlerin en keyif verici bölümlerinden biridir. Öncelikle bu alanı evin neresine yapacağımıza karar vermemiz gerekir. Bazen yaşadığımız yapıya bitişik yapılır. Bazen de bahçenin daha manzaralı bağımsız bir bölümü tercih edilebilir. Önemli olan doğal ortamı yaşam alanı haline getirmek olduğundan Dış cephesinin tamamen camla kaplı olması bu dekorasyon türünün en önemli özelliğidir. Özellikle kafeteryalara bitişik olarak tasarlanmış bu mekanlar giderek artmaktadır.

Havalandırması kolay olduğundan sigara içenlerin en çok tercih ettiği bölümlerdendir. Ayrıca Kışın yağış alacağından üst kısmı çatı şeklinde eğimli olmalıdır. Zemin kolay yıkanabilmesi için genelde seramik döşenir. Bence durumu olanların granit döşemesi daha şık olur. Böylece benim de bir hayalim ortaya çıkmış oldu. Her neyse, kış bahçesi dekorasyonu için genelde ahşap veya çelik kullanılır. Ahşap ağaçtan yapıldığı için doğaya daha uyumlu olacaktır tavsiye ederim. Benim için güvenlik önemli diyorsanız çelik kullanmanız daha doğru olacaktır.

Kış bahçesi dekorasyonu için diğer bir konuda iç süslemedir. Dekor ne kadar güzel olursa o kadar keyifle kullanılır. Genellikle bu bölüm de duvar olmaz ve metre kare olarak küçüktür. Bu yüzden dekore etmek kolaydır. Sade ve şık olmak her zaman iyidir. Aslında önemli olan bu mekanda ne kadar vakit geçirdiğiniz. Mesela; televizyon varsa bu mekanın hakkını veren şık bir oturma grubu olmazsa olmazlardandır. Diğer önemli bir konu ise mekanın ısıtmasıdır. Genellikle elektrikli ısıtıcılar kullanılır. Soğuk kış günlerinde insanın içini ısıtan bu mekanın tadını çıkartmak istiyorsanız mutlaka sıcak bir çaya ve battaniyeye ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir de sevdiğiniz biri yanınızda ise keyifle zaman geçirmek için daha ne bekliyorsunuz.

Toy Kuşlar

Herhangi bir dalda gelişmemiş olan kişi olarak biliriz bu ismi. Tabii ki ismi bu olduğuna göre isminin geliş hikayesi de olmalı. Evet kesinlikle var. Bu kuşlara bu ismin verilmesinin nedeni avcılarına kolay bir şekilde hazır yemek olmalarıdır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi diğer birçok kuş türüne nazaran daha iri bir kuş türü (Avrupa’nın en iri kuş türü )olduğu için buda doğal olarak yavaşlamalarına ve avcılarına bir bakıma hediye olmalarına yol açıyor.

toy kuşlarBu ilginç kuş türünün belirgin özelliklerine. Öncelikle yukarda bahsettiğimiz üzere Avrupa’nın en iri kuş türü olması onu geniş bir coğrafyada özel kılıyor. Başka bir özel yanı ise uçabilen en büyük kuş türü olmasıdır. İri vücutlu olmaları hızlı bir şekilde uçabilmelerini engelliyor. Tüyleri kahverengi ve bacakları da oldukça iridir. Erkeklerinin kanat açıklığı 260 cm ağırlıkları ise 18 kg’dır. Dişiler ise ancak bunun yarısı yani yaklaşık 8-9 kg’a kadardırlar. Yeşil bitkiler, böcek ve tohum gibi maddelerle besleniyorlar. Kuluçka süreleri 30 gün civarındadır. Bir seferde en fazla 3-4 yumurta yapabilmektedirler. Tüm bu özellikleri yanı sıra eti en lezzetli kuş türlerinden biridir.

Toy kuşları; Moğolistan’dan İspanya’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmışlarıdır. Bu yüzden bu kuşlar göçmen kuş türü sınıfına girerler. Yavruları hemen büyüdüğünden dolayı göç konusunda sıkıntı yaşamazlar. Sayı olarak en fazla ispanyada bulunurlar. Yaklaşık 5000 adet. Ülkemize yaz mevsiminde uğrayıp kış mevsiminde sıcak ülkeler arasında yer alan farikaya göç ederler.

Etinin çok lezzetli olmasından dolayı sürekli bir avlanılma durumuyla karşı karşıya kalan bu kuşların doğru orantılı olarak sayıları azalmaktadır. Bu duruma çare bulmak için yetkililer bu kuş türünün avlanılmasına karşı cezalar getirilmesini planlanmaktadır.

Extech Atlas 4 Yazıcı

Etiket mantığı sadece ürün bilgilendiren kağıt parçaları olarak değerlendirilirse büyük yanlış yapılmış olur. Etiketleri sınıflandırmak yada çeşitlerini saymak oldukça zordur. Çünkü neye göre sınıflandırma yapılabilir ki. Hammaddesine göre olabilir, kullanılacağı alana göre olabilir, dayanıklılığına göre olabilir, baskı tekniğine göre olabilir. Kısacası etiket sektörü bambaşka sektörken bu etiketlerin baskısını yapan yazıcı cihazları o kadar ayrıştırılmaz. Genel olarak iki tip baskı mantığı vardır. Bunlar ribonlu yada ribonsuzdur. Ayrıca da masaüstü, endüstriyel yada portatif olarak ayrıştırılması mümkün olabilir. Portatif barkod yazıcılar isimlerinden de anlaşılacağı üzere taşınabilir cihazlardır.

Bu tür cihazlara örnek olarak Extech Atlas 4 barkod yazıcı modelini verebiliriz. Bu barkod yazıcısı direkt termal baskı tipinde çalışmaktadır. Kısacası ribon kullanmamaktadır. Bu sayede de baskı maliyeti yok denecek kadar azdır. Extech Apex 4 barkod yazıcısı üretici firmanın bir çok alanda kullanılabilen portatif yazıcı türlerinden bir tanesidir. 2 m’ye kadar düşme yada darbelere karşı dayanıklılık sağlayan testlerden olumlu olarak geçmiş olan Extech Atlas 4 barkod yazıcısı dayanıklı plastik gövdesi ile dış ortamın olumsuz etkilerinden korunmaktadır.  barkod yazıcısı 40 m uzunluğundaki ruloların baskısını yapabilmek amacıyla kavisli bir ön kapağa sahiptir. Bu sayede de uzun süre rulo değişimi yapmadan işlem yapabilmektedir.  Atlas 4 barkod yazıcısı seri bağlantı (LPT) portu aracılığı ile kablolu bağlantı sağlarken, IrDA, Bluetooth ve Wireless LAN gibi modülleri ile de kablosuz bağlantı olanakları sunmaktadır. Saniyede 104 mm hızında baskı yapabilen Extech Atlas 4 barkod yazıcısı 108 mm’ye ulaşan baskı genişliği sunmaktadır.

Atlas 4 barkod yazıcısının 203 dpi çözünürlük sunması kullanıcı tarafından bir tercih nedeni olarak görülebilir. UPC / EAN / JAN, Code 39, Code 93, Code 128, EAN 128, NW7, 5, ITF, Postnet, RM4SCC, OSA-kodu, RSS14, Müşteri Bar Code MSI, Endüstriyel 2 gibi barkodların baskısını yapabilen etiket yazıcısı PDF 417 2D kodlarında baskısını gerçekleştirebilmektedir. Son dönemin en çok kullanılan işletim sistemleri ile de % 100 uyumlu çalışan cihaz barkod yazıcısı bu özelliği ile de kolay kurulum sağlamaktadır.

Sandviç Etiket

Etiket sektöründen söz etmek için öncelikle kullanım alanlarından bahsetmek gerekir. Ancak bu o kadar geniş bir alana dağılmaktadır ki bir konu ile geçiştirmek oldukça yetersiz kalır. Çünkü şöyle bir düşündüğümüzde etiket sektörünün girmediği bir alan bulunmadığını görmekteyiz. Tek kullanılmadığı alan gibi görülen Pazar yerlerinde dahi önümüzdeki yıllarda yasal bir zorunluluk olarak etiketler kullanılmaya başlanılacak gibi görünüyor. Özellikle kağıt etiketleri saymaya kalksak çok ayrıntılı bir şekilde değinmemiz gerekir. Çünkü kağıt etiketlerin çok fazla sayıda çeşidi vardır. Genel olarak barkod yazıcı cihazlarla baskısı gerçekleştirilen bu etiket türlerinden bir tanesi de sandwich etiketlerdir.

Çift katlı (sandwich) etiketlerden söz ederken çok fazla düşünmemek gerekir. Zaten fiziki yapısı isminden de bellidir. Genel olarak bilinen şudur ki kağıt etiketler genel olarak taşıyıcı bir kağıt (pergamin) ve bir de etiketin kendisinden oluşmaktadır. Ancak çift katlı etiketler, taşıyıcı tabaka ile etiketin arasında çift tarafı yapışkan malzemelerle kaplı bir başka kağıt tabaka daha vardır. sandwich etiketleri kullanacak olan kullanıcı birden fazla etiketin birkaç yere yapıştırılması gerektiğinde kullanılmaktadır. Parçalı etiketlerin üretiminde de oldukça fazla kullanıldığı görülmektedir. En çok medikal sektöründe kullanılan çift katlı etiketler aynı zamanda da hastanecilik sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu etiket türü barkod yazıcılarla baskısının gerçekleştirilmesi usulüne göre üretilmektedirler. Bu nedenle evlerimizde kullanmış olduğumuz mürekkep püskürtmeli yada lazer yazıcılarla kullanılması mümkün değildir. Çift katlı (sandwich) etiketlere ribonla baskı yapılması gerekmektedir. Eğer tüketici isterse baskılı olarak ta üretilebilen etiketler hem kullanım alanları, hem de imal edilme şekilleri ile farklılıklar göstermektedir.

Çift katlı etiketler diğer kağıt bazlı etiketler ile aynı özellikleri taşımaktadır. Yani yırtılma özellikleri vardır. Sıvı temasına ve neme karşı duyarlı değildirler. Dış etkilere karşı oldukça dayanıksız bir ürünlerdir. Yüksek ısı, ışık ve hatta sürtünme gibi dışarıdan gelecek olan etkilere karşı hassasiyet göstermektedir. sandwich etiketler diğer etiketlere nazaran biraz daha pahalı olmasına rağmen kullanım amacına baktığımızda oldukça uygun görülmektedir.

Sewoo LK-B 20

Barkod yazıcı diğer bir deyişle etiket yazıcıları kendi arasında kullanım alanlarına göre sınıflandıracak olursak masaüstü barkod yazıcılar, endüstriyel barkod yazıcılar ve mobil barkod yazıcılar olarak ayırabiliriz. En çok kullanılanlar ise masaüstü olanlarıdır. Bu tür cihazlara örnek olarak Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı modelini gösterebiliriz. Bu gruptaki ürünler genel olarak ribonlu (termal transfer), ribonsuz (direkt termal baskı) yada her ikisini de bir arada yapabilen cihazlar olarak saymak mümkündür. Ribonlu baskı da mürekkep şeritleri adı verilen sarf malzeme kullanılırken ribonsuz baskı yönteminde herhangi bir sarf malzemesi kullanılmaz. Bu baskı türünde maliyette çok düşüktür. Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı ise her iki baskı yöntemi ile de baskı yapabilmektedir.

sewoo-lk-b-20Sewoo LK-B 20 barkod yazıcının kolay kullanım sağlayan kompakt bir yapısı vardır. Bu ürünün en büyük özelliği ise hızlandırılmış baskı hızıdır. Bu sayede de işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir.  LK-B 20 barkod yazıcının saniyede 152 mm baskı hızı vardır ki bu hız standart masa üstü cihazlara nazaran oldukça üst düzeydir. Tümleşik 8 MB SDRAM ve 5 MB flash belleği olan Sewoo  barkod yazıcının opsiyonel olarak 16 MB flash bellek desteği de bulunmaktadır. Büyük çaplı ruloların kullanımına kolaylık sunan iç hacmi ile  barkod yazıcı baskı işlemlerinde süreklilik sağlamaktadır. Sistem bağlantı birimleri USB ve paralel (LPT) olan  barkod yazıcı 203 dpi çözünürlükle de kaliteli baskılar sunmaktadır. Etiketlerin arasındaki boşlukları, kenarlıkları veya siyah çizgilerden oluşan kılavuz çizgilerini kusursuz bir şekilde algılayan hareketli sensörleri ile kullanım kolayıkları sunmaktadır. Tercihe bağlı olarak kesici ünite (cutter) ve etiket soyma ünitesi (peeler) ile de kullanılabilen  LK-B 20 barkod yazıcı, 104 mm baskı genişliği ve 630 mm baskı uzunluğuna sahiptir. İsteğe bağlı olarak Ethernet kartı ile ortak kullanım alanlarında tek bilgisayara bağlı kalmaksızın ortak kullanım şansı tanımaktadır. Ayrıca Wireles LAN (802.11b) ve seri port (RS-232) ile de kullanılabilen Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri ile tam uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

İşkur

İŞKUR, bütün işsiz vatandaşlarımıza iş edinebilmeleri için kurslar ve gelir yardımı da dâhil olmak üzere çok güzel iş imkânları sunuyor. İnternet sitesinden sürekli olarak yeni iş ilanlarını duyuruyor. Üstelik bu ilanlar İstanbul’dan Ardahan’a kadar ülkemizin her köşesinden insanlar için birçok seçenek barındırıyor. Sitedeki bu ilanlara başvurmak için yine site içindeki sayfalardan İŞKUR’a kaydınızı yaptırabiliyorsunuz. Kaydınızı yapıp seçtiğiniz işlere başvuruda bulunduktan sonra özgeçmişiniz değerlendirmeye alınıyor.

İş arama panelinden seçeceğiniz kriterler sayesinde kendinize en uygun iş ilanlarına ulaşmanız mümkün. Örneğin; “Kişisel Durum” kısmından “Normal”i seçebileceğiniz gibi, iş bulması daha zor olan vatandaşlarımız için “Engelli”, “Eski Hükümlü”, “Terör Mağduru”, Terörle Mücadelede Yaralanan” gibi seçenekler de bulunuyor. Böylece bu durumdaki kişileri çalıştırmakla yükümlü olan işverenler size daha kolay ulaşabiliyorlar.

Yine iş arama panelinden çalışmak istediğiniz işyeri türünüzü de seçebiliyorsunuz. Burada ise “Özel”, “Kamu”, “Yabancı İşveren”, “Bireysel İşveren” seçenekleri yer alıyor. Çalışma yeri olarak da tek seçeneğiniz yurtiçi değil, yurtdışı iş imkânlarını da bu siteden görebiliyorsunuz. Çalışma şeklinizi ise ihtiyacınıza göre geçici ya da daimi olarak tercih etmek sizin elinizde. Seçilebilecek iller de tüm Türkiye’yi yani 81 ilimizi kapsıyor.

Yayınlanan son iş ilanlarına örnek vermek gerekirse şöyle sıralayabiliriz: Ön muhasebeci, bulaşıkçı, büro memuru, kuaför, mermer işçisi, sekreter, kasiyer, bina inşaatı işçisi, satış danışmanı, konfeksiyon işçisi, tornacı, iç mimar, pizza ustası, garson, temizlik görevlisi, kuruyemiş paketleme işçisi, bahçıvan… ve daha sayısız iş ilanına ulaşabilirsiniz.