Extech Atlas 4 Yazıcı

Etiket mantığı sadece ürün bilgilendiren kağıt parçaları olarak değerlendirilirse büyük yanlış yapılmış olur. Etiketleri sınıflandırmak yada çeşitlerini saymak oldukça zordur. Çünkü neye göre sınıflandırma yapılabilir ki. Hammaddesine göre olabilir, kullanılacağı alana göre olabilir, dayanıklılığına göre olabilir, baskı tekniğine göre olabilir. Kısacası etiket sektörü bambaşka sektörken bu etiketlerin baskısını yapan yazıcı cihazları o kadar ayrıştırılmaz. Genel olarak iki tip baskı mantığı vardır. Bunlar ribonlu yada ribonsuzdur. Ayrıca da masaüstü, endüstriyel yada portatif olarak ayrıştırılması mümkün olabilir. Portatif barkod yazıcılar isimlerinden de anlaşılacağı üzere taşınabilir cihazlardır.

Bu tür cihazlara örnek olarak Extech Atlas 4 barkod yazıcı modelini verebiliriz. Bu barkod yazıcısı direkt termal baskı tipinde çalışmaktadır. Kısacası ribon kullanmamaktadır. Bu sayede de baskı maliyeti yok denecek kadar azdır. Extech Apex 4 barkod yazıcısı üretici firmanın bir çok alanda kullanılabilen portatif yazıcı türlerinden bir tanesidir. 2 m’ye kadar düşme yada darbelere karşı dayanıklılık sağlayan testlerden olumlu olarak geçmiş olan Extech Atlas 4 barkod yazıcısı dayanıklı plastik gövdesi ile dış ortamın olumsuz etkilerinden korunmaktadır.  barkod yazıcısı 40 m uzunluğundaki ruloların baskısını yapabilmek amacıyla kavisli bir ön kapağa sahiptir. Bu sayede de uzun süre rulo değişimi yapmadan işlem yapabilmektedir.  Atlas 4 barkod yazıcısı seri bağlantı (LPT) portu aracılığı ile kablolu bağlantı sağlarken, IrDA, Bluetooth ve Wireless LAN gibi modülleri ile de kablosuz bağlantı olanakları sunmaktadır. Saniyede 104 mm hızında baskı yapabilen Extech Atlas 4 barkod yazıcısı 108 mm’ye ulaşan baskı genişliği sunmaktadır.

Atlas 4 barkod yazıcısının 203 dpi çözünürlük sunması kullanıcı tarafından bir tercih nedeni olarak görülebilir. UPC / EAN / JAN, Code 39, Code 93, Code 128, EAN 128, NW7, 5, ITF, Postnet, RM4SCC, OSA-kodu, RSS14, Müşteri Bar Code MSI, Endüstriyel 2 gibi barkodların baskısını yapabilen etiket yazıcısı PDF 417 2D kodlarında baskısını gerçekleştirebilmektedir. Son dönemin en çok kullanılan işletim sistemleri ile de % 100 uyumlu çalışan cihaz barkod yazıcısı bu özelliği ile de kolay kurulum sağlamaktadır.

Sandviç Etiket

Etiket sektöründen söz etmek için öncelikle kullanım alanlarından bahsetmek gerekir. Ancak bu o kadar geniş bir alana dağılmaktadır ki bir konu ile geçiştirmek oldukça yetersiz kalır. Çünkü şöyle bir düşündüğümüzde etiket sektörünün girmediği bir alan bulunmadığını görmekteyiz. Tek kullanılmadığı alan gibi görülen Pazar yerlerinde dahi önümüzdeki yıllarda yasal bir zorunluluk olarak etiketler kullanılmaya başlanılacak gibi görünüyor. Özellikle kağıt etiketleri saymaya kalksak çok ayrıntılı bir şekilde değinmemiz gerekir. Çünkü kağıt etiketlerin çok fazla sayıda çeşidi vardır. Genel olarak barkod yazıcı cihazlarla baskısı gerçekleştirilen bu etiket türlerinden bir tanesi de sandwich etiketlerdir.

Çift katlı (sandwich) etiketlerden söz ederken çok fazla düşünmemek gerekir. Zaten fiziki yapısı isminden de bellidir. Genel olarak bilinen şudur ki kağıt etiketler genel olarak taşıyıcı bir kağıt (pergamin) ve bir de etiketin kendisinden oluşmaktadır. Ancak çift katlı etiketler, taşıyıcı tabaka ile etiketin arasında çift tarafı yapışkan malzemelerle kaplı bir başka kağıt tabaka daha vardır. sandwich etiketleri kullanacak olan kullanıcı birden fazla etiketin birkaç yere yapıştırılması gerektiğinde kullanılmaktadır. Parçalı etiketlerin üretiminde de oldukça fazla kullanıldığı görülmektedir. En çok medikal sektöründe kullanılan çift katlı etiketler aynı zamanda da hastanecilik sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu etiket türü barkod yazıcılarla baskısının gerçekleştirilmesi usulüne göre üretilmektedirler. Bu nedenle evlerimizde kullanmış olduğumuz mürekkep püskürtmeli yada lazer yazıcılarla kullanılması mümkün değildir. Çift katlı (sandwich) etiketlere ribonla baskı yapılması gerekmektedir. Eğer tüketici isterse baskılı olarak ta üretilebilen etiketler hem kullanım alanları, hem de imal edilme şekilleri ile farklılıklar göstermektedir.

Çift katlı etiketler diğer kağıt bazlı etiketler ile aynı özellikleri taşımaktadır. Yani yırtılma özellikleri vardır. Sıvı temasına ve neme karşı duyarlı değildirler. Dış etkilere karşı oldukça dayanıksız bir ürünlerdir. Yüksek ısı, ışık ve hatta sürtünme gibi dışarıdan gelecek olan etkilere karşı hassasiyet göstermektedir. sandwich etiketler diğer etiketlere nazaran biraz daha pahalı olmasına rağmen kullanım amacına baktığımızda oldukça uygun görülmektedir.

Sewoo LK-B 20

Barkod yazıcı diğer bir deyişle etiket yazıcıları kendi arasında kullanım alanlarına göre sınıflandıracak olursak masaüstü barkod yazıcılar, endüstriyel barkod yazıcılar ve mobil barkod yazıcılar olarak ayırabiliriz. En çok kullanılanlar ise masaüstü olanlarıdır. Bu tür cihazlara örnek olarak Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı modelini gösterebiliriz. Bu gruptaki ürünler genel olarak ribonlu (termal transfer), ribonsuz (direkt termal baskı) yada her ikisini de bir arada yapabilen cihazlar olarak saymak mümkündür. Ribonlu baskı da mürekkep şeritleri adı verilen sarf malzeme kullanılırken ribonsuz baskı yönteminde herhangi bir sarf malzemesi kullanılmaz. Bu baskı türünde maliyette çok düşüktür. Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı ise her iki baskı yöntemi ile de baskı yapabilmektedir.

sewoo-lk-b-20Sewoo LK-B 20 barkod yazıcının kolay kullanım sağlayan kompakt bir yapısı vardır. Bu ürünün en büyük özelliği ise hızlandırılmış baskı hızıdır. Bu sayede de işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir.  LK-B 20 barkod yazıcının saniyede 152 mm baskı hızı vardır ki bu hız standart masa üstü cihazlara nazaran oldukça üst düzeydir. Tümleşik 8 MB SDRAM ve 5 MB flash belleği olan Sewoo  barkod yazıcının opsiyonel olarak 16 MB flash bellek desteği de bulunmaktadır. Büyük çaplı ruloların kullanımına kolaylık sunan iç hacmi ile  barkod yazıcı baskı işlemlerinde süreklilik sağlamaktadır. Sistem bağlantı birimleri USB ve paralel (LPT) olan  barkod yazıcı 203 dpi çözünürlükle de kaliteli baskılar sunmaktadır. Etiketlerin arasındaki boşlukları, kenarlıkları veya siyah çizgilerden oluşan kılavuz çizgilerini kusursuz bir şekilde algılayan hareketli sensörleri ile kullanım kolayıkları sunmaktadır. Tercihe bağlı olarak kesici ünite (cutter) ve etiket soyma ünitesi (peeler) ile de kullanılabilen  LK-B 20 barkod yazıcı, 104 mm baskı genişliği ve 630 mm baskı uzunluğuna sahiptir. İsteğe bağlı olarak Ethernet kartı ile ortak kullanım alanlarında tek bilgisayara bağlı kalmaksızın ortak kullanım şansı tanımaktadır. Ayrıca Wireles LAN (802.11b) ve seri port (RS-232) ile de kullanılabilen Sewoo LK-B 20 barkod yazıcı, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri ile tam uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

İşkur

İŞKUR, bütün işsiz vatandaşlarımıza iş edinebilmeleri için kurslar ve gelir yardımı da dâhil olmak üzere çok güzel iş imkânları sunuyor. İnternet sitesinden sürekli olarak yeni iş ilanlarını duyuruyor. Üstelik bu ilanlar İstanbul’dan Ardahan’a kadar ülkemizin her köşesinden insanlar için birçok seçenek barındırıyor. Sitedeki bu ilanlara başvurmak için yine site içindeki sayfalardan İŞKUR’a kaydınızı yaptırabiliyorsunuz. Kaydınızı yapıp seçtiğiniz işlere başvuruda bulunduktan sonra özgeçmişiniz değerlendirmeye alınıyor.

İş arama panelinden seçeceğiniz kriterler sayesinde kendinize en uygun iş ilanlarına ulaşmanız mümkün. Örneğin; “Kişisel Durum” kısmından “Normal”i seçebileceğiniz gibi, iş bulması daha zor olan vatandaşlarımız için “Engelli”, “Eski Hükümlü”, “Terör Mağduru”, Terörle Mücadelede Yaralanan” gibi seçenekler de bulunuyor. Böylece bu durumdaki kişileri çalıştırmakla yükümlü olan işverenler size daha kolay ulaşabiliyorlar.

Yine iş arama panelinden çalışmak istediğiniz işyeri türünüzü de seçebiliyorsunuz. Burada ise “Özel”, “Kamu”, “Yabancı İşveren”, “Bireysel İşveren” seçenekleri yer alıyor. Çalışma yeri olarak da tek seçeneğiniz yurtiçi değil, yurtdışı iş imkânlarını da bu siteden görebiliyorsunuz. Çalışma şeklinizi ise ihtiyacınıza göre geçici ya da daimi olarak tercih etmek sizin elinizde. Seçilebilecek iller de tüm Türkiye’yi yani 81 ilimizi kapsıyor.

Yayınlanan son iş ilanlarına örnek vermek gerekirse şöyle sıralayabiliriz: Ön muhasebeci, bulaşıkçı, büro memuru, kuaför, mermer işçisi, sekreter, kasiyer, bina inşaatı işçisi, satış danışmanı, konfeksiyon işçisi, tornacı, iç mimar, pizza ustası, garson, temizlik görevlisi, kuruyemiş paketleme işçisi, bahçıvan… ve daha sayısız iş ilanına ulaşabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Altın Rengi

Dekorasyona ait tüm fikirlere açık olan, evini sürekli yenilerek kafasından geçtiği şekilde bir evde oturmak isteyenler. Bugünkü yazımda sizlere evlerinizde dekorasyon yaparken altın rengini kullanmanız önereceğim.

Evlerinizin görüntüsü her ne olursa olsun. Klasik veya modern hiç fark etmez. Altın rengi her ne kadar klasik bir düşünceyi beynimizde uyandırıyor olsa bile sizlere tüm ev dekorasyonlarında nasılda şık bir görüntü yarattığından bahsetmeye çalışacağım.

Az öncede bahsettiğim gibi evinizin tarzının hiçbir önemi yok. Altın sarısı renginin ışıltısından yaralanarak ortaya bambaşka bir görüntü çıkartarak tarzınızı daha da taçlandırmış olacaksınız.

Altın rengi çok özel bir renktir. Zenginliği ve asaleti simgelemektedir. Klasik ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan bu renk. Modern evlerin farklı kısımlarında, aksesuarlar üzerinde uygulanarak modern görünen evlerinize asaleti katmak için geliyor.

Altın varaklara sahip büyük ve dekoratif bir ayna ile evinizin tarzı ne olursa olsun ister yemek odalarınızda, ister koridorlarınızda isterseniz de salonunuzda rahatlıkla kullanarak şık bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

ev-dekorasyonunda-altin-rengiEvinizin olabildiğince klasik olmasını istiyorsanız var olan klasik koltuklarınızın ahşap kısımlarında altın renginde cila uygulaması yaparak klasik olan evinizi çok daha klasik bir hale getirebilirsiniz

Evleriniz için düşündüğünüz abajurlarınız altın sarısı renklerde tercih ederek klasik bir ev için klasik model, modern bir ev için modern tarza sahip altın sarısı renginde bir seçimle evinize ışıltı katabilirsiniz.

Yine altın varakları olan bir duvar saati modeli ile evinizin tarzına uygun bir seçim yaparak duvarlarınızda altın renginin farkını konuşturabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda en büyük paya sahip olan aksesuarlarınızda evinizde bulunan mobilyaların renklerini göz önüne alarak; altın renginin dozuna dikkat ederek evinize en çok yakışacak tonunu seçmeye özen gösteriniz.

Orta sehpalarınızdan vazgeçmeden üzerinde altı renginin küçük uygulaması sayesinde ev dekorasyonunuza katkı sağlarken, evinize altın rengi ile ışıltı katabilirsiniz. Özellikle ahşap olan ayak kısımlarını altın sarısı renginde bir cila uygulaması ile kolayca bambaşka bir görüntüye sokabilir, altının ışıltısını masanızda görebilirsiniz.

Zevkler ve renkler tartışılmaz; ben size önerilerimi sundun uygulamak veya uygulamamak sizden baştan söylemeliyim ki yakın bir süre sonra komşu yada bir arkadaşınızda önerilerimin uygulandığını görerek şıklığına hayran kalıp, sakın kıskançlık yapmayın diyebilirim.

Mayonezlı Coleslow Salatası

Koslov tarifi, Rus mutfağından gelen ve sofralarımızda etin, tavuğun yanında servis yaptığımız ve sevilen bir lezzettir. Hazırlaması kolay olduğu kadar, içinde lahana ve havuç da olduğundan hiç de yabancı olmadığımız bir lezzettir.

Beşamel sosu ve mayonezi kullanarak servis yapacağımız bu güzel tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

* 300 gram beyaz lahana

* 3 adet orta boy havuç ve 4 yemek kaşığı mayonez

* 1 su bardağı süt

* 2 yemek kaşığı un ve de 2 yemek kaşığı tereyağ

* Yeterli miktarda tuz

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre, bu güzel tarifimizi de hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle bir tarafta 3 adet orta boy havucu ve 300 gram beyaz lahanayı iyice yıkadıktan sonra, güzelce kuruluyoruz. Önemli olan hiçbir salata malzememizin ıslak kalmamasıdır. Genişçe bir kabın içine havucu rendeliyoruz, 300 gram beyaz lahanayı da ince ince doğruyoruz ve karıştırıyoruz.

Diğer tarafta beşamel sosu hazırlayacağız. Teflon bir tavanın içine 2 yemek kaşığı tereyağı koyup eritiyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un koyup kokusu çıkana kadar kavuruyoruz ve 1 su bardağı sütü ekleyip, güzelce pişiriyoruz. Böylelikle sosumuz hazır hale geliyor. Lahana ve havucun olduğu kasemize önce 4 yemek kaşığı mayonezi koyup güzelce karıştırıyoruz ve ardından da beşamel sosumuzu ekliyoruz. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra, güzel bir et yemeği ile servis edersek çok şık olur.

Herkese afiyet olsun.